Print 🖨

Netmagasinet Solidaritet

Amager har fået nok: Konsekvenserne af politikernes beslutninger må ind i valgkampen

Af Leif Mikkelsen
Valgkampen er i fuld gang. Blot et blik på gaden eller jernbanestationen lader dig ikke i tvivl, når politikere stirrer ned på dig. Som ved de seneste valg kommer klima og biodiversitet til at spille en vigtig rolle.

Ny bog: På den tohjulede med tunge skyer hængende over sig

Af Svend Vestergaard Jensen
I sommeren 1938 drog to unge mænd fra København over Paris til den spanske grænse på cykel, på en tandem. Væk fra arbejdsløsheden, lyst til lidt eventyr, politiske opgaver i det store udland for den venstreopposition, de tilhørte.

Pelosi, Taiwan og Kina

Af Charlie Hore
Nancy Pelosis besøg var helt klart en provokation af Kina. Hvad der er mindre klart er, hvad USA ville vinde ved det - især når Joe Biden offentligt havde advaret imod det, og sagde til journalisterne, at ’militæret synes ikke, at det er en god idé lige nu’.

Lærlinge slås for en ordentlig uddannelse

Af Michael Voss
Forældet pensum, dryppende tage og nedslidte materialer er hverdagen for eleverne på erhvervsskolerne. Nu gør de oprør.

Studiestart: Velkommen til SU-udhuling og bolighajer!

Af SAPs Forretningsudvalg
I denne uge er landets videregående uddannelse startet igen. Tusindvis af nye studerende tager hul på deres drømmestudie. Men tilværelsen som studerende i Danmark i 2022 er sværere end nogensinde før.

Politiske modstandere bliver fængslet og mishandlet af Ortega-diktaturet

Af Åge Skovrind
I juli forsøgte en international delegation fra den latinamerikanske venstrefløj at få adgang til og tjekke helbredstilstanden hos de politiske fanger i Nicaragua. Ikke overraskende blev deltagerne stoppet, da de forsøgte at komme over grænsen fra Costa Rica.

Den italienske politiske krise og truslen om fascisme

Af Chris Bambury
Normalt er august det tidspunkt i Italien, hvor man tager på ferie til stranden eller op i bjergene. Men i år er der valgkampagne, og den kulminerer den 25. september. Det sker i kølvandet på den afskedsbegæring fra den ikke-valgte premierminister, Mario Draghi, som kastede Italien ud i en politisk krise, som meget vel kan resultere i, at Fratelli d’Italia (Italiens Brødre), ledet af den mangeårige højrefløjsleder Giorgia Meloni, bliver landets største parti, med hende i spidsen for en højreorienteret koalitionsregering.

Ukraine: ” Når der er et problem, henvender folk sig til os”

Af Posle
Fagforenings- og menneskerettighedsaktivisten Pavel Lisyansky forklarer, hvorfor Ruslands tilstedeværelse i Donbas har vist sig at være en katastrofe for arbejderbevægelsen, og hvorfor et forsvar for menneskerettigheder og faglige rettigheder nogle gange går hånd i hånd.