Foto: IF Metall/Instagram
Forligskvinde Irene Wennemo har lukket mæglingen siden oktober 2023 mellem Tesla og IF Metall og beskrev den 3. september i Sverige Radio fremskridtet, eller rettere manglen på samme, således:
”Vi har prøvet på enhver tænkelig måde at nærme de to parter til hinanden, så denne konflikt kunne slutte, men nu har vi nået et dødvande, og det bedste er at lukke denne sag.”
Hun tilføjede, at mæglingen ikke var lig nogen anden sag, som hun havde været involveret i på grund af parternes ideologiske sammenstød, og at den svenske Tesla afdeling ser ud til at have meget begrænset spillerum til selvstændige beslutninger. Dermed bekræftede hun, at virksomhedens afvisning af at underskrive en kollektiv overenskomst var styret fra USA.” (kilde: Green Left)
Tesla har gennem egne medier forsøgt at fremstille forløbet således, at konflikten er afsluttet- det er imidlertid langt fra tilfældet. Det er kun mæglingen, der er forbi. Støtten fra den internationale fagbevægelse er stadig solid.
Formanden for det internationale industriarbejderforbund Industriall, Atle Høie, udtaler:
“Teslas totalt manglende respekt for den svenske arbejdsmarked og deres egne arbejdere er slående. Kollektive forhandlinger er en grundlæggende faglig rettighed og en af grundstenene på det svenske arbejdsmarked. Vi gentager vores budskab om, at IndustriALLs 50 millioner medlemmer i hele verden stiller sig solidarisk med de strejkende arbejdere i Sverige.”
Foran et Tesla værksted er blokadevagterne ikke i tvivl om, hvad der skal til, og hvilke konsekvenser den udprægede passivitet vil få for tilstanden på det svenske arbejdsmarked.
Til den svenske avis Arbetet siger Jãnis Kuzma: ”Vi er nogle, som står foran et Tesla værksted, men det føles, som om der ikke sker noget. Kunderne går forbi os og griner, og nogle dage er det meget irriterende og hårdt. Tesla erstatter bare alle som strejker med nye mekanikere. De metoder, som bliver brugt, fungerer ikke, Vi må øge presset”.
Han efterlyser større solidaritet fra offentligheden og mener, at de kæmpende Teslaarbejdere ikke bare slås for deres egne arbejdsvilkår.
Han fortsætter:
”Hvis vi taber, så står hele den svenske model for fald. Og det er ikke bare en tanke, for jeg ved, hvordan det er i Letland. Vi har overhovedet ikke samme tryghed som i Sverige, og hvis vi taber nu, så er det svært at komme tilbage til den stærke position”.
Den svenske fagbevægelse trapper da også konflikten op. Det gælder selvfølgelig IF Metall. Forbundet varsler nu konflikt på serviceydelser til Tesla, hvoraf det første er rengøring på Teslas værksteder. Man advarer:
”Virksomheder, som hjælper Tesla til at omgå den blokad, som har til formål at forsvare kollektive overenskomster, bør tænke sig grundigt om.”
Også det svenske elektrikerforbund skærper konflikten, idet forbundet varsler blokade af alt arbejde, som forsyner Teslas værksteder, anlæg og ladestationer i Sverige.
Det bliver sværere for Tesla at bedrive virksomhed i Sverige! Hvordan går det med solidariteten med denne kamp fra den danske fagbevægelses og danske arbejdere?
Socialistisk Information har tidligere dækket strejken, senest i denne artikel.







