Netmagasinet Solidaritet

{{brizy_dc_image_alt entityId=

Modstanden er også en kvindekamp

Af Åge Skovrind
Ashti Ali Hassan er flygtning fra det irakiske Kurdistan og aktiv i Kurdisk Kvindeforening i Aarhus. Hun fortæller om situationen i det kurdiske område, hvor kvinderne spiller en fremtrædende rolle i kampen.
{{brizy_dc_image_alt entityId=

Jødisk sharia

Af Åge Skovrind
Den israelske regerings lovforslag om en jødisk nationalstat er endnu et signal til de palæstinensiske indbyggere: Israel er for jøder!
{{brizy_dc_image_alt entityId=

Landsmøde-dokumenter

Af Åge Skovrind
8. Landsmøde
{{brizy_dc_image_alt entityId=

Anti-terrordomstolene terroriserer arbejdere, fagforeningsledere og aktivister i sociale bevægelser

Af Åge Skovrind
Anti-Terrordomstolene (ATC) blev oprettet for at føre hurtige retssager mod terrorister. Men staten har i stedet brugt dem til at kriminalisere menneskerettigheds-aktivister.
{{brizy_dc_image_alt entityId=

Stærk bog om klimakrisens revolutionære potentiale

Af Åge Skovrind
Klimakrisen forandrer alt – og Naomi Klein leverer trods visse uklarheder et vigtigt bidrag til kampen for, at forandringen bliver til det bedre.
{{brizy_dc_image_alt entityId=

Studenterblokader baner vejen for tiltrængt debat

Af Åge Skovrind
Onsdag i sidste uge indledte initiativet Et Andet Universitet blokader af rektoratet på Aarhus Universitet, samt en del af administrationen på Københavns Universitets Institut for Medier, Erkendelse og Formidling. Det politiske grundlag var en bred kritik af de sidste mange års afdemokratisering og erhvervsfokusering på landets universiteter. Gennem blokader i hhv. Aarhus og København har en ny bevægelse mod besparelser og markedsgørelse vist, at de studerende tager kampen op mod den politiske udvikling. Ved brug af metoder, der for alvor har sat en mediedagsorden, skaber Et Andet Universitet fornyet debat og modstand mod fremdriftsreformen og de politiske ændringer af landets universiteter.
{{brizy_dc_image_alt entityId=

Enhedslisten er oppositionen

Af Åge Skovrind
Enhedslisten har sammen med SF indgået forlig om en fattig finanslov, der ikke har kunnet aftvinge den nyliberale SR-regeringen et kursskifte. I medierne har man på den baggrund haft travlt med at udnævne Enhedslisten til et ’ansvarligt støtteparti’. Frem mod det kommende valg har Enhedslisten nu en kæmpeopgave med at tydeliggøre, at vi er ansvarlige, men ikke et støtteparti: Vi er tvært imod den eneste reelle opposition til den nyliberale politik, der er regeringens omdrejningspunkt. Derfor må partiet markere, at vi vil en helt anden vej og fokusere på vores politiske alternativer.
{{brizy_dc_image_alt entityId=

SAP skifter navn

Af Åge Skovrind
På SAP's landsmøde den 22.-23. november valgte organisationen efter en længere debat at skifte navn fra "Socialistisk Arbejderparti" til "Socialistisk Arbejderpolitik" (SAP).