Det er en vigtig nyhed, at Den Internationale Straffedomstol (ICC) har udstedt en arrestordre på Israels premierminister Netanyahu, tidligere forsvarsminister Galant og Hamas-leder Deif for krigsforbrydelser og forbrydelser mod menneskeheden.

af Enhedslistens Hovedbestyrelse

Læsetid: 3 minutter

 

De israelske ministres forbrydelser er bl.a. bevidste og systematiske angreb mod den civile befolkning i Gaza fra 8. oktober til nu, mord og forfølgelse, og at bruge sult som krigsvåben og lukke for nødhjælp. Hamas-lederens forbrydelser handler om bl.a. bevidste drab på civile 7. oktober, seksuelle overgreb og gidseltagninger.

 

Arrestordren var en nyhed, som tog overskrifter verden over, og fik opbakning fra mange lande, men udløste vrede reaktioner fra USA og Israel. I Enhedslisten bakker vi op om arrestordren, og ser det som et vigtig skridt i fordømmelsen af folkemordet i Gaza, og indsatsen for at få stoppet grusomhederne.

 

Regeringen skal sadle om og stoppe våbeneksport
Enhedslistens folketingsgruppe har hurtigt indkaldt en hasteforespørgsel med udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen, som skal finde sted onsdag den 27. november.

 

Det er et vigtigt tiltag for at få slået fast, at Danmark respekterer og bakker op om arrestordren mod Nethanyahu og for at afklare, hvad det betyder for den fremtidige relation mellem Danmark og Israel. For det giver ikke mening på den ene side at anerkende ICC’s arrestordre på Netanyahu for krigsforbrydelser – men på den anden side at acceptere våbenleverancer til de selvsamme krigsforbrydelser. Så det er på tide, at regeringen sadler om og stopper Danmarks våbeneksport til Israel.

 

Regeringen er ude af trit med befolkningen: 59 % af den danske befolkning bakker op om Palæstina
En meningsmåling, lavet af Analyse Danmark for mediet Puls48. viser at hele 59 % af den danske befolkning bakker op om den anerkendelse af Palæstina, som regeringen nægter – kun 13 % er imod. Og 54 % ønsker et forbud mod salg af våben til Israel – kun 18 % er imod. Enhedslisten har flere gange rejst disse forslag i Folketinget.

 

Støt sanktioner og boykot
Enhedslisten har længe beklaget den vestlige verdens passivitet over for folkemordet, som er helt modsat den udbredte Palæstina-solidaritet i resten af verden. Som en konsekvens af dette bakker vi op om de progressive kræfter i Israel og Palæstina, som står forrest i den internationale kamp for en retfærdig løsning i Palæstina bl.a. den internationale BDS bevægelse – Boycott, Divestment and Sanctions.

 

Danmark skal stå på den rette side af historien
Danmark skal sige klart fra over for Israels krigsforbrydelser, og holde op med blindt at følge USA. I firserne stod vi på den rette side da vi vedtog en Sydafrika-boykot pga. apartheid. lignende tiltag skal på banen igen.

 

Links:

International Criminal Court
Meningsmåling: Danskerne bakker op om humanitær hjælp, våbenforbud og anerkendelse af Palæstina – Puls48
BDS Movement

 

Vedtaget af Enhedslistens hovedbestyrelse den 23. november 20

 

Læs  også: Anerkend Palæstina og sanktionér Israel (enhedslisten.dk)

single.php
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com