Netmagasinet Solidaritet

{{brizy_dc_image_alt entityId=

Hvordan prioriterer vi vores indsats, og hvad er vores opgaver nu?

Af Åge Skovrind
xxx
{{brizy_dc_image_alt entityId=

Kapitalismen i dag: nyliberalistisk offensiv, krise i arbejderbevægelsen, global modstand, reaktionære tendenser i modstanden.

Af Åge Skovrind
xxx
{{brizy_dc_image_alt entityId=

Målet og vejen til målet: socialisme, revolution, organiseret mobilisering.

Af Åge Skovrind
xxx
{{brizy_dc_image_alt entityId=

Start mobiliseringen til klimatopmødet!

Af Åge Skovrind
Sidste weekend mødtes 2.500 klimaforskere fra hele verden i København, for at samle den nyeste viden på klimaområdet. Deres konklusioner blev overrakt til statsminister Anders Fogh Rasmussen og vil blive offentliggjort til juli. Blandt konklusionerne er, at IPCC's (FN's klimapanel) worst-case fremskrivning er ved at blive en realitet og at der er brug for handling nu! Samtidig mødtes over hundrede aktivister, ligeledes fra hele verden under mere ydmyge forhold for at diskutere dette svar. Hvor udfordringerne for begge møder tegner sig, som et stadigt klarere og mere skræmmende billede, så er perspektiverne stadig forskellige.
{{brizy_dc_image_alt entityId=

På jagt efter fjenden

Af Åge Skovrind
Verden er på vej ind i urolige tider. Og det ser ud til, at NATO gør sig klar til at håndtere problemerne ved at bruge væbnet magt mod ustyrlige befolkninger.
{{brizy_dc_image_alt entityId=

Den kommende kapitalistiske konsensus

Af Åge Skovrind
Følelsen af at de gamle neoliberale formler er godt og grundigt i miskredit har overbevist mange om, at Obama vil bryde med den markeds-fundamentalistiske politik, som har regeret siden de tidlige 1980’ere. Men hvor beslutsomt og definitivt vil bruddet med neoliberalismen blive?
{{brizy_dc_image_alt entityId=

20 år med socialistiske lokallister

Af Åge Skovrind
Enhedslisten har 20 års jubilæum den 3. december i år. Men allerede her i foråret kan en række lokale venstrefløjssamarbejder fejre deres eget jubilæum.
{{brizy_dc_image_alt entityId=

Kunst og revolution

Af Åge Skovrind
Der er for tiden mulighed for at besøge hele to udstillinger om surrealismen. Max Ernst: "Drøm og Revolution" på Louisiana og Wilhelm Freddie: "Stik Gaflen i Øjet" på Statens Museum for Kunst. Udover at anbefale disse to udstillinger giver det også Socialistisk Information anledning til at genoptrykke manifestet "For en uafhængig revolutionær kunst" af Andre Breton og Trotskij fra 1938.