Netmagasinet Solidaritet

{{brizy_dc_image_alt entityId=

Solidaritet med den syriske revolution

Af Åge Skovrind
I årtier har det syriske folk været undertrykt af et blodigt og korrupt oligarki. Magten er monopoliseret af Baath partiet under ledelse af Assad-familien, hvor den tidligere diktator Hafez el Assad er blevet efterfulgt af sønnen Bachar.
{{brizy_dc_image_alt entityId=

Politisere – ikke markedsgøre seksualiteten!

Af Åge Skovrind
I kampen for sociale forbedringer, hvad enten det handler om at forsvare velfærdsgoder eller at ændre tingenes tilstand til det bedre, synes seksualpolitik ikke at være særlig langt fremme på listen over problemstillinger og krav, der bør være fokus på.
{{brizy_dc_image_alt entityId=

International aktionsdag mod atomkraft

Af Åge Skovrind
Over 10.000 fra mere end 30 lande deltog den 14-15. januar 2012 i en international konference for en verden fri for a-kraft.
{{brizy_dc_image_alt entityId=

Gode og dårlige arbejdsløse

Af Åge Skovrind
For et års tid siden blev der i Sorø arrangeret en konference for kommunalpolitikere og embedsmænd, som er medlemmer af beskæftigelsesudvalgene. Her holdt professor Per Kongshøj Madsen, der er ekspert i arbejdsmarkedspolitik fra Aalborg Universitet, et indlæg. Han startede lidt ironisk og provokerende med at spørge deltagerne: ”Tror I, at jeres vigtigste opgave er at skaffe folk i arbejde og at medvirke til at øge beskæftigelsen?”
{{brizy_dc_image_alt entityId=

Krisen i Europa

Af Åge Skovrind
Åbent møde
{{brizy_dc_image_alt entityId=

Hvordan kan vi bekæmpe krisen?

Af Socialistisk Information
Møde i SAP-Jylland – åbent for alle interesserede: Lørdag den 3. marts kl. 13 – 16 i kælderen hos Enhedslisten Århus
{{brizy_dc_image_alt entityId=

Konturerne af en reformistisk strategi i Enhedslisten

Af Åge Skovrind
Enhedslistens principprogram indeholder hovedtrækkene i en strategi for vejen til socialisme – en revolutionær strategi. For første gang er ledende medlemmer af partiet nu begyndt at formulere en anden vej – en reformistisk strategi.
{{brizy_dc_image_alt entityId=

Enhedslistens politiske og organisatoriske mål

Af Åge Skovrind
Det er godt, at Enhedslisten i den kommende periode diskuterer program og strategi. For det første er det vigtigt med jævne mellemrum at udvikle programmet og tilpasse strategien til den faktiske klassekamp og politiske udvikling. For det andet kan sådan en diskussion være med til at sikre, at en større del af medlemmerne kender og kan bruge programmet og strategien, ikke mindst de mange nye medlemmer.