Netmagasinet Solidaritet

Russiske it-arbejdere protesterer mod Putins invasion

{{brizy_dc_image_alt entityId=
Titusinder af ansatte i den russiske it-sektor har underskrevet en protest, hvor de opfordrer den russiske regering til at standse de militære operationer i Ukraine. Dermed føjes endnu flere stemmer til det voksende antal russiske borgere, der tager afstand fra krigen.
Af Socialistisk Information
Læsetid: 2 minutter

Blandt underskriverne er ansatte i flere af Ruslands største tech-virksomheder, fx mediegiganten VK (den russiske pendant til Facebook), sikkerhedsfirmaet Kaspersky og jobportalen HeadHunter.

 

"Vi, ansatte i den russiske it-industri, er kategoriske modstander af den russiske hærs militære operationer i Ukraine," hedder det. "Vi anser enhver magtudøvelse, der førte til krigsudbruddet, for at være uberettiget, og vi opfordrer til, at beslutninger der uundgåeligt vil føre til lemlæstelse og død på begge sider, omgøres. Vore lande har altid været tæt forbundne. I dag er vi urolige for vores ukrainske kollegaer, venner og slægtninge."

 

Protestskrivelsen er det seneste eksempel på den interne opposition i Rusland mod invasionen, der kom som en overraskelse for mange russere. Også fremtrædende skuespillere, tv-personligheder, sportsfolk og politiske analytikere har udtalt sig mod krigen. I torsdag protesterede flere tusinder mod krigen, og over 1.700 blev arresteret i 47 byer, ifølge menneskerettighedsgruppen OVD-Info. Spontane massedemonstrationer er forbudte og kan give bøder eller fængsel.

 

Det var Natalya Lukyanchikova, der arbejder i et stort teknologifirma, som forfattede protesten og lagde den på Facebook. Kort efter spredte den sig til andre russiske tech-arbejdere, der igen delte den med deres venner og kollegaer på de sociale medier.

 

Artiklen bygger på en historie i Washington Post 26. februar 2022 og er bearbejdet af Arne Lund