Fredag den 29. marts kl. 14:00 – 16:00
Workshop v. Eva Smirnova
Den russiske opposition er gået i stå, og i stedet er det stemmerne fra de kvinde-ledede bevægelser, som er nødt til at blive hørt.
Eva Smirnova vil i sit oplæg forsøge at give et perspektiv på de feministiske (og kvinde) protesternes omfang, karakter og realiteter i hverdagen. Hun vil desuden tage spørgsmålet op om, hvordan den feministiske og venstrefløjens dagsorden mødes i den russiske sammenhæng.
Eva Smirnova vil argumentere for, at det er centralt for at forstå krigens natur, at man anerkender forbindelsen mellem kolonial aggression mod Ukraine og den hjemlige styrkelse af konservative, undertrykkende ideologier.
I undersøgelsen af sammenløbet af disse kræfter bliver det bydende nødvendigt for venstrefløjen at antage anti-koloniale og feministiske perspektiver i vores analyse af internationale relationer. Kun ved at gøre det kan vi overveje krigens natur og gøre os forestillinger om fred midt i en konflikt.
Eva Smirnova er medlem af Russiske Socialistiske Bevægelse (RSM)
Se og del begivenheden "Socialistisk Påskeseminar" på Facebook
Læs mere om Socialistisk Påskeseminar: program, pris og tilmelding
Gå direkte til tilmelding
Se omtale af workshops (opdateres)







