Netmagasinet Solidaritet

Byggestop på Amager Fælled ophævet: Østre Landsret sætter penge over natur

{{brizy_dc_image_alt entityId=
»Hvis man kendte de reelle omkostninger fra starten, ville intet politisk blive godkendt. . .. Begynd derfor med at grave et hul og gør det så stort, at der ikke er noget alternativ...« - Willie Brown, tidl. borgmester i San Francisco.
Af Leif Mikkelsen
Læsetid: 6 minutter

Fredag op til pinse besluttede Østre Landsret, at ophæve byggestoppet på Amager Fælled. Det er en bemærkelsesværdig beslutning. Der går fuldstændigt imod de vurderinger, som byretten havde lagt til grund. Landsrettens juridiske afgørelse flugter i foruroligende grad med det offentligt ejede By&Havns juristers holdninger. De kunne såmænd ikke have skrevet det bedre selv. Amager Fælleds Venner vil søge, at anke denne bemærkelsesværdige afgørelse til Højesteret. Denne sag er af yderste principiel betydning af to grunde:

 

1) Afgørelsens præmis om, at væsentlige økonomiske interesser vægtes over bevarelsesværdig natur, der har krav på beskyttelse.

 

2) Afgørelsen sætter nye lavere krav til VVM-godkendelse. Afgørelsen bryder med Aarhus Konventionen der stiller krav om, at offentligheden skal have indsigt i og høres i forhold til alle oplysninger, der ligger til grund for en VVM-godkendelse. Landsretten godkender derved, at over 700 siders supplerende materialer, som bygherren har indsendt efter VVM-godkendelse, ikke har været genstand for offentlig høring.

 

Derfor vil lignende sager kunne klares administrativt på baggrund af utilstrækkeligt oplyste arbejdsgange og planer, som efterfølgende udenom offentligheden og politiske myndigheder kan uddybes.

 

Denne afgørelse har stor betydning for de andre sager, der for øjeblikket skyder op som paddehatte over hele landet, hvor betingelserne for VVM-godkendelser er centrale, men hvor også anlægslove vedtaget i Folketinget anvendes til at blokere for, at projekter kan standses. De kan efter anlægslovens vedtagelse kun ændres.

 

Det var en række af borgergrupper, der afholdt aktionsdagen 13. maj, der forsøgte at kaste lys over disse problemstillinger.

 

Det kan derfor ikke undre at afgørelsen vækker begejstring hos bygherren Fælled By og By&Havn. Begejstringen er endda så voldsom, at jordforbindelsen glipper.

 

De skriver: ”Vi er glade for Landsrettens afgørelse i dag, der bekræfter, at vi hele vejen igennem har overholdt alle krav til naturbeskyttelse i området og til miljølovgivningen i øvrigt.”

 

Den formulering får det til at se ud, som om Fælledby nu bare kan bygge, og der ikke er noget, der kan stoppe dem. Det er ikke korrekt.

 

Det er kun det midlertidige byggestop, der er blevet ophævet, så de kan bygge, mens hovedretssagen bliver behandlet. Hovedretssagen kan imidlertid medføre, at deres byggetilladelse bliver kendt ugyldig, så de ikke kan bygge videre - og i sidste ende må rive det ned, de når at bygge. Det 'glemte' de at skrive.

 

Selve hovedsagen, som er anlagt mod Miljø- og Fødevareklagenævnet samt Planklagenævnet, og som skulle være påbegyndt i maj måned, er imidlertid blevet udsat til efteråret. Sagens kerne er, at nævnene er anklaget for at have godkendt en VVM-redegørelse, hvor afgørende materialer ikke har været en del af godkendelsesprocessen.

 

Denne sag kan derfor indebære endnu et byggestop.

 

Det er derfor ikke underligt, at denne udvikling vækker bekymring hos medlemmer af Borgerrepræsentationen i København. Line Barfod fra Enhedslisten udtaler på sin Facebook: ” Jeg og Enhedslisten knokler for... at stoppe arbejdet på Tornsangerland, indtil der er sikkerhed for, at der ikke er risiko for stor vandsalamander”.

 

Kim Hjerrild fra Alternativet mener også, at Københavns Kommune bør skride til handling:

 

”Et alt for afslørende billede. Byggeriet på Amager Fælled er en skamplet i nyere politisk historie i København. Bl.a. fordi det i lyset af klima- og naturkrisen er så uendeligt kortsigtet at gennemføre Fælledbyen på et unikt grønt areal. OG fordi pengene har været der hele tiden til at kunne kompensere By & Havn for ikke at bygge. (..) MEN, det er IKKE for sent til besindelse, S, SF og RV. Kommunekassen bugner stadig med mia.” (Fra Kim Hjerrilds Facebook)

 

Disse politikere gør det helt tydeligt. Denne sag er startet politisk på Københavns Rådhus, og den kan også stoppes på dette rådhus ved at stoppe byggeriet på Amager Fælled.

 

En god begyndelse kunne være at pålægge By&Havn at standse byggeriet, indtil hovedsagen er afgjort.

 

Udtalelse fra Amager Fælleds Venner 26. maj 2023:

Østre Landsret har i dag omgjort Byrettens kendelse om opsættende virkning for det planlagte byggeri på Amager Fælled. Det betyder, at bygherren Fælledby teknisk set kan genoptage byggearbejdet.

 

Amager Fælleds Venner er uenig i Landsrettens afgørelse og vil bede Procesbevillingsnævnet om tilladelse til at indbringe kendelsen for Højesteret. For Højesteret vil vi anmode om, at vores kære tillægges opsættende virkning, hvilket kan få den konsekvens, at Fælledby på ny må sætte byggearbejdet i bero, til der foreligger en endelig afgørelse fra Højesteret.

 

Amager Fælleds Venner anlagde tilbage i februar 2022 sag i Byretten om lovligheden af lokalplan og VVM-tilladelse for det planlagte byggeri på Amager Fælled. Uanset at denne retssag skulle afgøre, om Fælledby kunne gå i gang med byggeriet, gik Fælledby i gang med byggeriet i begyndelse af 2022. Den 12. december 2022 afsagde Byretten så en kendelse, som pålagde Fælledby at indstille byggearbejdet på Amager Fælled.

 

Landsrettens ophævelse af byggestoppet hviler på stik modsatte præmisser i forhold til Byrettens afgørelse. Byretten, der har et indgående kendskab til sagen, vurderer, at Amager Fælleds Venner har et rimeligt grundlag for at vinde hovedsagen. Byretten vurderer også, at en fortsættelse af sagen kan gøre uoprettelig skade på naturen. Landsretten vurderer modsat.

 

”Det er ikke holdbart og Amager Fælleds Venner vil derfor anke Landsrettens afgørelse til Højesteret og bede om, at anken får opsættende virkning, så byggestoppet gælder, mens sagen kører i Højesteret”, siger Johan Løje, advokat for Amager Fælleds Venner.

 

”Det er vores vurdering, at Landsrettens kendelse er forkert. Dels finder Landsretten, at der er tale om et lovbestemt projekt, ligesom Landsretten ikke mener, at den manglende høring af offentligheden kan danne grundlag for meddelelse af opsættende virkning. Ligeledes mener Landsretten, at der er tvivl om, hvorvidt Amager Fælleds Venner vil få medhold i hovedsagen, hvor Byretten fandt at der var en rimelig sandsynlighed for, at Amager Fælleds Venner ville vinde”, tilføjer han.

 

Landsretten har fuldkommen undladt at følge EU-domstolens udtalelser om, at manglende høring er en så væsentlig knægtelse af offentlighedens rettigheder, at den i sig selv kan begrunde opsættende virkning. Endvidere er der ikke tale om et lovbestemt byggeri, da der aldrig er vedtaget en anlægslov, og endelig så mener Amager Fælleds Venner, at der er meget klar praksis for, at manglende høring om væsentlige informationer i en VVM-sag skal føre til ugyldighed. EU-domstolen er meget klar om dette forhold.

 

Amager Fælleds Venner er derfor fortrøstningsfulde omkring appel til Højesteret og håber, at Procesbevillingsnævnet hurtigt vil træffe afgørelse vedrørende kæreadgang.

 

”Fælledby har ved at gå i gang med byggearbejdet helt ignoreret, at en sag ikke er afgjort, når den bliver bragt for retten. Ophævelse af byggestoppet er alene en afgørelse om hvorvidt Fælledby kan have byggearbejde på grunden, mens hovedsagen, som Amager Fælleds Venner har anlagt mod klagenævnene, kører i retten. Sagen kan ende med at erklære byggeriet ugyldigt. Fælledby spiller derfor ved at fortsætte byggeriet hasard med både økonomi og natur”, siger talsmand for Amager Fælleds Venner Knud Erik Hansen.

 

”Med det, der er lavet indtil nu, kan naturen uden større omkostninger genoprettes. Bliver der først lagt cement ud, bliver det både vanskeligere og dyrere at genoprette naturen”, tilføjer han.