International Socialistisk Ungdomslejr (ISUL) samler hvert år over 500 unge revolutionære fra hele Europa og med gæster fra hele verden. I år foregår det i Grækenland. Du får en unik mulighed for at diskutere med kammerater, der kæmper mod EU’s nedskæringspolitik, militær undertrykkelse eller organiserer massive studenterprotester.
Lejren er 100 procent selvorganiseret, hvilket betyder at deltagerne på lejren tager alle de praktiske og politiske beslutninger, samt at de selv står for oplæggene i løbet af ugen.
Erfaringsudveksling er et centralt begreb for lejren, hvad end det foregår landene imellem, blandt gymnasieelever eller på en af de såkaldte kvinde- og LGBT pladser.
Så deltag på ISUL, få den fedeste tan og kom i revolutionær sommerform!
PRAKTISK:
Lejren finder sted i dagene 3-9. august, dertil rejsetid. Der bliver naturligvis arrangeret rejse fra Danmark. Prisen er endnu ikke fastlagt, men bliver afhængig af deltagernes indkomst, dog maks. 3.100 kr. for rejse, forplejning og deltagelse i lejren.
Vil du vide mere? Mail til: sek.sapu@gmail.com
ISUL 2013 – PROGRAM
LØRDAG 3. august:
21.30: Åbnings forum
• Grækenland, det svage led i Europa (OKDE & Kokkino)
• Præsentation af lejren (GR)
• Præsentation af kvindepladsen (IT)
• Præsentation af LGBT-pladsen (FR)
SØNDAG 4. august:
ØKONOMISK KRISE, IMPERIALISME & KRIG
08.00-09.00: Morgenmad
09.00-09.30: Delegationsmøde
09.30-10.15: Forum: Kriseerfaringer i Eurozonen
• Krisen på Cypern (CY)
• Krisen i Spanien (EE)
10.15-11.30: Skoling: Kapitalismens aktuelle krise (FR, engelsk)
11.30-12.30: Kvindeplads: Feministisk selvforsvar (DK)
12.00-13.30: Frokost
13.30-15.00: Workshops:
1. Intro til politisk økonomi og kapitalismens tendens til kriser (GR)
2. Er keynesianisme halvvejs marxisme? (GR)
3. Vores svar på gælds- og nedskæringsplanerne i Europa (IT & GR)
4. Imperialistisk intervention i fransktalende Afrika (FR & BE)
5. Situationen i Syrien (BE & IT)
6. Situationen i Palæstina (FR)
7. Den revolutionære proces i den arabiske verden: Egypten (FR)
8. Den politiske situation i Tunesien (TN & EE)
9. Efter Chavez, hvor er den bolivarianske proces på vej hen? (GB & EE)
10. Den cubanske revolution: Før og nu (GR)
11. Marxisme og spørgsmålet om national selvbestemmelse i dag (BE, EE & Balkan)
12. Krisen på Cypern (GR)
13. Kina i dag (FR)
15.00-16.00: Åbent møde: Fabriksbesættelser
Arbejdere fra den græske besatte fabrik BIOME (måske også italienske fabriksarbejdere fra besat fabrik) fortæller om deres kamp og erfaringer.
16.00-16.30: Pause
16.30-18.00: Interdelegationsmøde
18.00-19.00: LGBT-plads: LGBT-krav (GR)
19.00-20.30: Delegationsmøde
20.00-21.30: Aftensmad
21.30-22.30: Rally: International solidaritet: Folkets forår
• Imperialistisk krig i Mali (FR)
• Oprør i Tunesien (TN)
• Situationen i Filippinerne (PH)
MANDAG 5. august:
UNGDOM, ARBEJDERKLASSE OG SOCIALE BEVÆGELSER
08.00-09.00: Morgenmad
09.00-09.30: Delegationsmøde
09.30-10.30: Skoling: Arbejderklassen i dag (FR, fransk)
10.30-11.30: Kvindeplads: Vold mod kvinder (FR)
11.30-12.30: LGBT-plads: Uddannelsessystemets rolle i konstruktionen af heteronormativitet (FR)
12.00-13.30: Frokost
13.30-15.00: Workshops:
1. Ungdommens særlige rolle i revolutioner (FR)
2. Klassebegrænsninger og markedsliggørelse af uddannelse (GR & BE)
3. Statsrepression og stats-undtagelsestilstand (GR)
4. Selvorganisering af arbejdsløse og løsarbejdere (EE & GR)
5. Bureaukratiet som forhindring for sociale bevægelser (FR)
6. Eksempler på nye typer sociale kampe: indignad@s, solidaritetsnetværk & Occupy (EE & GR)
7. Bør revolutionære stemme for finanslove? (DK)
8. At skabe sociale bevægelser under en socialdemokratisk regering (DK)
9. Selvorganisering på fabrikker: Eksempel fra Milano (IT)
10. Afslutning på sidste århundredes arbejderbevægelse? (IT)
11. Boligbevægelse i Spanien mod tvangsudsættelser (EE)
12. Indignad@s-bevægelsens udvikling i Spanien (EE)
13. Minestrejker i Sydafrika (FR)
15.00-17.00: Paneldebat om partier
• Enhedslisten (DK)
• Sinistra Critica (IT)
• OKDE (GR)
• NPA (FR)
17.00-17.30: Pause
17.30-19.00: Interdelegationsmøde
19.00-20.30: Delegationsmøde
20.00-21.30: Aftensmad
21.30-22.30: Rally: Youth and movements in Europe
• Militærnægter-bevægelse (GR)
• Boligbevægelse (EE)
• Repression (EE eller IT)
• Studerende fra Mexico? (MX)
TIRSDAG 6. august:
BEKÆMPELSE AF PATRIARKATETS UNDERTRYKKELSE
08.00-09.00: Morgenmad
09.00-09.30: Delegationsmøde
09.30-10.15: Forum
• Feminisering af partiet (GB)
• LGBT-bevægelse i Tyrkiet (TR)
10.15-11.30: Skoling: Patriarkatet og heteronormativitet under kapitalismen (IT)
11.30-12.30: Kvindeplads: Forberedelse af kvindefest
12.00-13.30: Frokost
13.30-15.00: Workshops:
1. Løsarbejde og arbejderkvinders konfrontation med nedskæringspolitik (FR)
2. Kvinders position før "den virkeliggjorte socialismes" fald og i dag (GR)
3. Prostitution og sex-industri (BE)
4. Kamp for lige rettigheder: homo-ægteskaber, adoption (FR)
5. Queer-teori: kønnet som social konstruktion (IT)
6. Modstand mod sygeliggørelse af transpersoner (EE)
7. Feministiske redskaber – kvinder i revolutionære organisationer (DK & GB)
8. Intervention i LGBT-pride-parade i Thessaloniki (GR)
9. Hvordan kan mænd vise solidaritet med kvindekampen? (DK)
10. Eksempel: HIV-smittede kvinder, kampen for sundhedsvæsen (GR & IT)
11. Krisen og LGBT (IT)
12. Feminisme og overgangskrav (EE)
13. Homonationalisme (EE)
14. Kampen imod voldtægt i Indien og Afrika (FR & GR)
15.00-16.00: Permanente workshops:
16.00-16.30: Pause
16.30-18.00: Interdelegationsmøde
18.00-19.00: LGBT-plads: LGBT-flygtning (BE)
19.00-20.30: Delegationsmøde
20.00-21.30: Aftensmad
21.30-22.30: Rally: Kvindekamp
• Kvindebevægelse i Indien (FR)
• Kampen for legalisering af abort i Irland (GB?)
• Introduktion til kvindefesten (Kvindepladsen)
— Kvindefest —
ONSDAG 7. august:
ØKOLOGISK KRISE OG ØKOSOCIALISME
08.00-09.00: Morgenmad
09.00-09.30: Delegationsmøde
09.30-10.15: Forum
• Lufthavns-konflikt i Frankrig (FR)
• Guldminekonflikt i Skouris (GR)
10.15-11.30: Skoling: Økosocialisme og umuligheden af grøn kapitalisme (BE eller EE)
11.30-12.30: Kvindeplads: Kvindekampsstrategi (overgangskrav) (EE)
12.00-13.30: Frokost
13.30-15.00: Workshops:
1. Bevægelse imod "udvikling": Guldminder i Skouris (GR)
2. Økologiske overgangskrav (EE)
3. Privatisering af fælles goder: Bevægelseserfaringer (GR & IT)
4. Atomkraft (BE)
5. Grønland: Naturressourcer og imperialisme (DK)
6. Ingen TAV : Kampen mod højhastighedstog i Italien (IT)
7. Bevægelse imod gas-udgravninger "fracking" (GB)
8. Fødevare suverænitet (GB og måske CH)
9. En specifik økologi-kampagne: 1 million klima-jobs (GB)
10. Kamp mod Lufthavn i området "Notre Dame des Landes", France (FR)
11. Jordløse bønders kamp i Argentina (FR)
15.00-16.00: Permanente workshops
16.00-16.30: Pause
16.30-18.00: Interdelegationsmøde
18.00-19.00: LGBT-plads: Forberedelse af LGBT-fest
19.00-20.30: Delegationsmøde
20.00-21.30: Aftensmad
21.30-22.30: LGBT rally:
• Kampen om homo-ægteskaber og kunstig befrugtning (FR)
• Pride-parade i Tessaloniki (GR)
• Introduktion til LGBT-fest (LGBT-pladsen)
— LGBT-fest —
TORSDAG 8. august:
ANTIFASCISME & ANTIRACISME
08.00-09.00: Morgenmad
09.00-09.30: Delegationsmøde
09.30-10.15: Forum: Antifascistiske aktivist-erfaringer
• Fort Europa (BE)
• Islamofobi (FR)
10.15-11.30: Skoling: Antifascistisk kamp (GR, engelsk)
10.30-11.30: Kvinde- & LGBT-plads fællesmøde
12.00-13.30: Frokost
13.30-15.00: Workshops:
1. Kamp for åbne grænser (GR)
2. Fort Europa og migrationsbevægelser (B)
3. Fascisme før og nu: Tyskland, 1930 & Gyldent daggry i dag (GR & D)
4. Antifascistisk milits i Grækenland (GR)
5. Indvandreres deltagelse i forskellige bevægelser (GR)
6. Fascismen som bevægelse: Gyldent daggry i Grækenland (GR)
7. At trænge igennem den fascistiske ideologi i ungdomsuddannelser (GR)
8. Højrefløjs-populistiske partiers fremgang (DK & FR)
9. Hvordan fascismen kontrollerer kroppen (IT)
10. Hvad er racisme? (GR)
11. CP og "spørgsmålet om sorte mennesker" i USA i 30’erne (FR)
12. Islamofobi (FR)
13. Borgerkrig og slaveriets ophør i USA: Lincoln (FR)
15.00-16.00: Permanente workshops
16.00-18.00: Pause
18.00-19.00: Interdelegationsmøde
19.00-20.30: Delegationsmøde
20.00-21.30: Aftensmad
FREDAG 9. august:
FOR EN REVOLUTIONÆR STRATEGI
08.00-09.00: Morgenmad
09.00-09.30: Delegationsmøde
09.30-11.00: Skoling: Overgangsprogram og redskaber til at overvinde kapitalismen (GR, engelsk)
11.00-12.00: Kvindeplads: Evaluering
12.00-13.00: LGBT-plads: Evaluering
12.00-14.00: Frokost
14.00-15.30: Workshops:
1. Folkefront og enhedsfront: Kampen for arbejderklassens autonomi (EE)
2. De revolutionæres rolle i borgerlige parlamenter (GR & DK)
3. Anti-nyliberalisme and antikapitalisme (EE & GB)
4. Politisk generalstrejke: Eksempel fra Antilles i 2009 (FR)
5. Internationalernes historie (GR)
6. Forskellige erfaringer med opbyggelse af partier (FR & GR)
7. Krisen og venstrefløjens organisationer (IT)
8. Trotskij og den permanente revolution (FR)
9. Hvad er et overgangsprogram? – spørgsmålet om regeringsmagt (GR)
10. Revolutionære partier i dag (GR & F)
11. Arbejderkontrol, selvorganisering og dobbeltmagt (GR)
12. Den russiske revolution (FR)
13. Statens rolle i et marxistisk perspektiv (FR)
15.30-17.00: Permanente workshops
17.00-19.00: Delegationsmøder
19.00-20.30: Oprydning, rengøring, pakning
20.00-21.30: Aftensmad
21.30-22.30: Afslutningsrally:
• LGBT-plads evaluering
• Kvindeplads evaluering
• Generel evaluering af lejren
• Næste lejr
• Fjerde internationale
PERMANENTE WORKSHOPS:
• Studerende på ungdoms- og videregående uddannelser
• Unge løsearbejdere
• Økologi
• Opbygning af partier