Læsetid: 4 minutterIllustration: Svend Vestergaard Jensen
Siden den internationale domstol sidst i januar pålagde Israel straks at sikre fornøden nødhjælp, har Israel tvært imod indtil i søndags ladet endnu mindre nødhjælp slippe ind. I denne uge har Israel så bebudet et kursskifte, og nogle dage har godt 300 lastbiler med nødhjælp fået adgang – men dette er stadig skræmmende langt fra det, der nu er behov for.
Stop folkefordrivelsen!
Israels massive terror mod befolkningen og systematiske smadring af byer og infrastruktur er ikke bare et folkemord. Det fremgår tydeligt, at Israels regering har besluttet at udnytte den umiddelbare internationale sympati ifm. Hamas’ angreb på bl.a. uskyldige civile den 7.oktober til at forfølge et større zionistisk mål. Nemlig til at fordrive den palæstinensiske befolkning fra området, så Gaza kan blive genstand for nye ”bosættelser” (læs: tyveri af jord fra palæstinenserne) og israelsk besættelse/annektering.
Derfor handler solidaritetsarbejdet også om at stoppe en folkefordrivelse, en etnisk udrensning, som adskillige Israelske politikere åbent erkender som deres mål. Lige nu er Gaza en blanding af en ruinby og en kz-lejr, som det ikke er muligt at leve videre i, og som derfor vil gøre den forarmede palæstinensiske befolkning til flygtninge. Derfor vil folkefordrivelsen være en indlysende konsekvens, hvis der ikke kommer massiv international støtte til et andet udfald. Her er den internationale solidaritets styrke afgørende!
Styrk solidaritetsbevægelsen – i bredden og i handling
Her og nu er der brug for at forstærke presset på regeringerne i de vestlige lande – med krav om, at de lever op til deres folkeretlige forpligtelse til at stoppe folkemordet. Dvs. tvinge Israel til øjeblikkelig varig våbenhvile og fri adgang for tilstrækkelig nødhjælp. Det burde være muligt at mobilisere en massiv, slagkraftig opbakning til disse krav i befolkningen – også langt ud over dem, der ellers har taget stilling i konflikten.
Der er også brug for at involvere langt flere i kampen for konkrete sanktioner mod Israel. Lige om et øjeblik f.eks. i protester mod Israels deltagelse i Eurovision Song Contest. Her blev Rusland hurtigt udelukket, fordi arrangørerne frygtede, at Ruslands handlinger i Ukraine ville smitte negativt af på konkurrencens rygte. Derfor er det vigtigt, at vi i den forbindelse udviser samme solidaritet med det palæstinensiske folk, som med det ukrainske.
Vær med til at mobilisere til demonstrationerne – og få din faglige organisation eller partiafdeling til at sponsorere en bus! Der er foreløbig arrangeret busser fra Århus og København den 9.maj, hvor Israel optræder. Bl.a. en Enhedsliste-bus med afgang fra Forum i København kl.14. Nærmere oplysninger følger – tjek links nedenfor.
Der er selvfølgelig også brug for fortsat kamp mod våbenhandel med Israel, både med blokader og med krav om en folketingsbeslutning om et stop. Og derudover folkelig udbredelse af en generel boykot-kampagne mod israelske varer (centreret om en konkret liste) og et arbejde med at presse banker og pensionskasser til at droppe investeringer i Israel. Aktiviteterne mod Merkur Banks formidling af investeringer i Israel har fint (og forhåbentlig succesrigt) sat fokus på dette.
Aktivisterne i og omkring ”Stop Annekteringen” o.l. har trukket et kæmpemæssigt læs i nu et halvt år. Der er brug for – og ifølge meningsmålingerne også potentiale for – at flere og nye kræfter kommer med i kampen for at stoppe Israels terror mod palæstinenserne.
Derfor er det nu, du skal rejse forslag om støtte til kravene til regeringen, til demonstrationerne og/eller til boykot af varer og investeringer overalt, hvor det er muligt. Det kan f.eks. være i din fagforening, i din boligforening eller til generalforsamlingen i din pensionskasse eller Brugsforening. Og det er også nu, du skal blive aktiv i dit lokale Palæstina-initiativ!
Links:
Der er 24-timers demo foran tre forskellige ministerier (statsministeriet, udenrigsministeriet og forsvarsministeriet) fra lørdag d. 20. april kl. 12.00 til søndag d. 21. april kl.12.0.
Derudover kan man holde sig opdateret om aktiviteter/demonstrationer i forbindelse med Eurovision i Malmø (og mange andre solidaritetsaktiviteter og demonstrationer) på Facebook samt på instagram: stopannekteringen
Socialistisk Arbejderpolitiks Forretningsudvalg, den 14.april 2024