Netmagasinet Solidaritet

{{brizy_dc_image_alt entityId=

Venstrefløjens opgaver efter SYRIZAs sejr

Af Åge Skovrind
Denne erklæring blev udsendt den 27. januar 2015 af DEA (Internationalistisk Arbejder Venstre), som er en af drivkæfterne i Venstrefløjplatformen i Syriza.
{{brizy_dc_image_alt entityId=

Cuba: En sejr og et par risikomomenter

Af Åge Skovrind
Genoptagelsen af diplomatiske forbindelser mellem USA og Cuba og frigivelsen af cubanere, der var idømt fængsel på livstid i USA for spionage, er en sejr for det cubanske folk. I mere end 50 år og under et dusin præsidenter har US-administrationen prøvet alt muligt for at knuse den cubanske revolution.
{{brizy_dc_image_alt entityId=

Koncert med Davis Rovics

Af Socialistisk Information
Når det populære Påskeseminar løber af stablen den 1-5. april, bliver det blandt andet med den kendte amerikanske protest-sanger David Rovics på programmet.
{{brizy_dc_image_alt entityId=

Individuel gæld i Danmark

Af Åge Skovrind
Line Barfod og Anders Hadberg tager gælds-samfundet under lup, når de inviterer dig til at deltage i politikudvikling i workshoppen "Luksusfælden eller individualiseret udbytning".
{{brizy_dc_image_alt entityId=

Resultatet af det græske valg

Af Åge Skovrind
Denne udtalelse fra ANTARSYAs Hovedbestyrelse om resultatet af det græske valg blev offentliggjort den 26 januar 2015 – dagen efter valget.
{{brizy_dc_image_alt entityId=

Marxismen, fremskridtet og Auschwitz

Af Åge Skovrind
Holocaust er i dag det grelleste symbol på den tid, som marxisten Victor Serge kaldte ”århundredets midnat” Mennesker blev systematisk frataget deres menneskelighed og myrdet ud fra nazisternes mål om at ændre menneskehedens biologiske sammensætning. Hvordan skal dette forklares? Og kan det overhovedet forklares?
{{brizy_dc_image_alt entityId=

Koncert med Davis Rovics

Af Åge Skovrind
Når det populære Påskeseminar løber af staben den 1-5. april, bliver det blandt andet med den kendte amerikanske protest-sanger David Rovics på programmet.
{{brizy_dc_image_alt entityId=

Efter Charlie Hebdo-attentatet

Af Åge Skovrind
Attentat på den franske satire-redaktion har rejst et hav af debatter. I denne uges kommentar vil vi især fokusere på spørgsmålet om, hvordan venstrefløjen bekæmper den reaktionære, voldelige islamisme i Europa. Er det udtryk for et holdningsmæssigt, måske endda opportunistisk skred, når f.eks. Enhedslisten i sagen om Charlie Hebdo er fuldstændig frådende og uforbeholden i sin fordømmelse af attentatet? Det mener nogle kommentatorer, fordi samme Enhedsliste i sin tid lod sin uforbeholdne støtte til Jyllands Postens ret til at bringe Muhammed-tegningerne efterfølge af et ”men”: Nemlig en kritik af, at Jyllands Posten bragte tegninger med det erklærede formål at ’lære’ et i forvejen undertrykt mindretal, at de skulle ’tåle forhånelse’.