Netmagasinet Solidaritet

{{brizy_dc_image_alt entityId=

Har socialister et fælles europæisk svar på krisen?

Af Åge Skovrind
Socialistisk Information inviterer til offentligt møde den 27. oktober om et fælleseuropæisk svar på krisen.
{{brizy_dc_image_alt entityId=

Europa mod nedskæringer

Af Åge Skovrind
Konferencen “Europa mod nedskæringer” i London den 1. oktober samlede 681 deltagere, heraf 150, som ikke kom fra Storbritannien. Samme weekend var der to store demonstrationer.
{{brizy_dc_image_alt entityId=

Er marxismen ansvarlig for stalinismen?

Af Åge Skovrind
Under valgkampen forsøgte journalister og borgerlige politikere, ikke mindst Pia Kjærsgaard, at skræmme vælgere væk fra Enhedslisten ved blandt andet at henvise til principprogrammets begreber om revolution og kommunisme.
{{brizy_dc_image_alt entityId=

Grundlag for opposition

Af Åge Skovrind
Et flertal i befolkningen stemte for forandring efter 10 år med VKO-blokken ved magten. Mange af dem havde forventninger om mere solidaritet og mere social retfærdighed. En stor del af forventningerne byggede på konkrete løfter fra de partier, som indtil valget udgjorde oppositionen.
{{brizy_dc_image_alt entityId=

Brug valgsejren til at presse regeringen og opbygge Enhedslisten

Af Åge Skovrind
SAP's Landsledelse diskuterede valget, valgkampen, den politiske situation efter valget og Enhedslistens opgaver på sit møde den 1. oktober. Denne ugekommentar består af udpluk fra den vedtagne tekst.
{{brizy_dc_image_alt entityId=

Use the election victory to put pressure on the government and to build the Red-Green Alliance.

Af Åge Skovrind
Statement of the SAP leadership, October 1st, 2011.
{{brizy_dc_image_alt entityId=

Brug valgsejren til at presse regeringen og opbygge Enhedslisten

Af Åge Skovrind
1. Baggrund
I det store perspektiv var valgresultatet den foreløbige konklusion på en periode i klassekampen og dansk politik, der begyndte med velfærdsdemonstrationerne i 2006. Perioden har været præget af: a) et opsving i udenomsparlamentariske politiske mobiliseringer sammenlignet med perioden 1987-2006 b) en partipolitisk venstredrejning med to sammenhængende elementer; dels en fremgang samlet set for arbejderpartierne (fra 33,1 procent i februar 2006 til 49 procent i februar 2011), dels en bevægelse inden for arbejderpartierne fra S til SF, derefter fra S/SF til Enhedslisten c) et gradvist stigende ønske om og forventning til forandring i forbindelse med et regeringsskifte.
{{brizy_dc_image_alt entityId=

Eks-SUF’ere vil danne ny ungdomsorganisation

Af Åge Skovrind
22. september – en uge efter valget – udsendte en gruppe medlemmer af Socialistisk Ungdomsfront (SUF) en erklæring, hvor de annoncerer et nyt initiativ under navnet Enhedslisten Ungdom. Dannelsen af en ny ungdomsorganisation begrundes med, at SUF i dag er handlingslammet. Enhedslistens Forretningsudvalg har understreget, at de ikke har noget at gøre med dannelsen af en ny organisation, og har kontaktet de personer, der bruger navnet Enhedslistens Ungdom på en hjemmeside og bedt dem om at ophøre med at bruge navnet«.