Print 🖨

Netmagasinet Solidaritet

Slutspillet

Af Örn Olafsson
”Slutspillet” er en fortsættelse - i nutiden, 30 år senere - af Syndikatet (170 sider), som Jørgen Bodilsen udgav på samme forlag for to år siden.

Nyt nummer af Socialistisk Information

Af Åge Skovrind
I dette nummer skriver vi om situationen i Syrien og Egypten. De folkelige revolutioner i de arabiske lande udvikler sig ikke fremad efter en lige linje eller en fast skabelon. De støder på nye modsætninger og udfordringer, hvad enten det er islamistiske krigere eller militærgeneraler, der forsøger at afspore revolutionen.

Juni-vinden blæser stadig

Af Insurgencia
Strejker og protester præger fortsat situationen i Brasilien efter de store massedemonstrationer i juni. Fredag den 25. oktober gik lærerne fra delstaten Rio de Janeiro i arbejde igen efter 78 dage i strejke og med en voksende solidaritetsbevægelse i ryggen. De lokale skolemyndigheder accepterede en lønforhøjelse på 15 procent, lønkompensation for strejkedagene og en række andre indrømmelser.

EU’s asociale dimension kræver modsvar

Af Åge Skovrind
Sidste uges EU-topmøde i Bruxelles den 24-25. oktober kom til at stå i overvågningens tegn. Helt konkret satte afsløringerne af den amerikanske efterretningstjenestes aflytning af Angela Merkels mobiltelefon dagsordenen for mødet – i hvert fald i offentligheden. Når man ser hvad der kom ud af mødet, kunne en konspiratorisk hjerne måske nå frem til den konklusion, at det var nøje planlagt, at aflytnings-skandalen eksploderede umiddelbart inden topmødet. Det kan selvfølgelig ikke udelukkes. På den anden side skal man ikke underkende, at overvågning er et følsomt emne – ikke mindst blandt østtyske borgere, som er opvokset med STASI’s åbenlyse og massive snageri DDR-borgerens privatliv.

SAP og Enhedslisten

Af Åge Skovrind
Vedtagelse fra SAP's ekstraordinære kongres d. 7.-8. januar 1995

Hørt på kongressen:

Af Åge Skovrind
Udvalgte kommentarer til debatoplægget

Deregulering, de unge og fagbevægelsen

Af Åge Skovrind
Debat-oplæg fra Socialistisk Arbejderpartis 14. ordinære kongres:

Lys på magtens politiske politi

Af Åge Skovrind
Udtalelse vedtaget på SAP's 15. kongres den 26.- 27. september 1998