PET-Kommissionen gemmer sig PET-bog med pletter Var PET-oplysninger årsag til attentat? SAP og det politiske politi PET – magtens redskab mod enhver opposition Kommission med skyklapper Kommissionen der brugte 10 år Fra kongens til håndens København Regeringens fallit kræver bevægelse, organisering og alternativ SAP’s bidrag til Enhedslistens programdebat Socialistisk Påskeseminar FNs rolle i krig og imperialisme 10 gode grunde til at blive medlem af SAP Det kan SAP bruges til Klassekampen under S-R-SF-regeringen Use the election victory to put pressure on the government and to build the Red-Green Alliance. Brug valgsejren til at presse regeringen og opbygge Enhedslisten Rekordstor deltagelse på påskeseminar Nej til imperialistisk krig i Libyen Med Helle ved roret Optimisme på Fjerde Internationales verdenskongres Enhedslisten på venstrekurs Verdenskongres 2010 Rødt påskeseminar – for hele familien SAP’s påskeseminar 2009 Enhedslisten – et stærkt redskab i klimakampen Enhedslisten kan gøre en forskel – også i Velfærdskampen
læs mere om: Socialistisk Arbejderparti | PET-Kommissionen
26.01.10 | SAP's forretningsudvalg
Der er behov for en undersøgelse - af PET og PET-Kommissionens latterlige anklager mod SAP, mener SAP's forretningsudvalg.
”Vi hilser partiernes ønske om at undersøge PET’s og PET-Kommissionens latterlige anklager mod SAP velkommen,” siger Michael Voss fra SAP’s forretningsudvalg.
En række politikere har udtalt, at der er brug for at undersøge, hvorfor politiet ikke efterforskede PET-påstanden om, at SAP i begyndelsen af 90’erne planlagde at befri Blekingegadebanden, og at SAP stod bag omfattende menneskesmugling.
”Det eneste, vi dengang ville have befriet Blekingegadebanden fra, var deres vanvittige ideer om, at bankrøverier bragte socialismen nærmere, og SAP var ikke i nærheden af bare at overveje indsmugling af flygtninge til Danmark. Vi havde rigeligt at gøre med at støtte de flygtninge, der var i Danmark,” tilføjer Michael Voss.
SAP’s forretningsudvalg vil opfordre de kommende undersøgere til at gribe sagen anderledes an end PET-Kommissionen.
”Kommissionen har ukritisk viderebragt disse totalt udokumenterede påstande, selv om de skulle være foregået i en tidsperiode, Kommissionen slet ikke skulle beskæftige sig med. I en privat udgivet bog har tre af forfatterne oven i købet udtrykt deres tillid til, at rygterne er sande – stadig uden det mindste dokumentation,” siger Michael Voss, der opfatter disse historier som PET’s og Kommissionens forsøg på at legitimere den omfattende infiltrering af SAP i 80’erne, der ikke førte til nogen ”afsløringer” eller politi-efterforskning overhovedet.
Trods gentagne henvendelser fra SAP’s forretningsudvalg ønskede Kommissionen aldrig at tale med repræsentanter for SAP.
”Vi går ud fra, at en ny undersøgelse også kommer til at betyde nye, grundige og rimelige undersøgelsesmetoder. Derfor ser vi frem til at blive interviewet af en ny undersøger eller kommission,” slutter Michael Voss.
--
SAP afviste allerede disse beskyldninger i en pressemeddelelse umiddelbart efter offentliggørelsen af PET-Kommissionens rapport: http://www.socialistiskinformation.dk/side.php?id=327
Yderligere oplysninger: Michael Voss, 28 18 29 32
--------------------------------------------------------------
Socialistisk ArbejderParti
Dansk sektion af Fjerde Internationale
Studiestræde 24, 1. sal
1455 København K
Kontortid: Onsdag kl. 15-21
Telefonnr: +45 3333 7948
Email: sap@sap-fi.dk
Hjemmeside: www.sap-fi.dk
Hvis du køber ”Hus Forbi” af en hjemløs hver måned, så har du været med til at sikre, at han kan overleve og måske lidt mere. Men du har ikke løst hans problem. Regeringens forslag til en midlertidig forsørgelse af arbejdsløse uden dagpenge kan også redde nogle af dem fra økonomisk ruin. Men det løser bestemt ikke de arbejdsløses dagpengeproblemer. Læs hele kommentaren >>
Et af historiens største finansielle afsløringer hænger sammen med Margaret Thatcher og den neoliberale, fagforeningsfjendske politik, hun stod for. Tilfældigvis kom afsløringen samtidig med hendes død. OffshoreLeak indeholder detaljer om de enorme summer, som undgår beskatning, og om hvem der ejer formuerne i skatteparadiserne. Benny Åsman skriver (på svensk) på sin blog mere om afsløringerne.
Over hundrede millioner indiske arbejdere strejkede i to dage i februar, i den største strejke i arbejderklassens historie. Den indiske arbejderklasse kunne blive en langt stærkere kraft end hæren. Af Soma Marik, i
International Viewpoint, marts 2013.
I Slovenien spreder opstanden sig. Fagforeningerne har spillet en afgørende rolle i modstanden mod de forskellige angreb på de sociale goder. bl.a med en demonstration med over 30.000 deltagere mod skatteændringer, der især tilgodeser de rigeste.
Af Lucien Perpette i International Viewpoint, februar 2013.
Verden stod stille den sidste uge af oktober for 50 år siden, fra det øjeblik, hvor det blev kendt, at Sovjet havde placeret atombevæbnede missiler på Cuba, indtil krisen sluttede officielt – selv om det, hvad der ikke blev sagt offentligt, netop kun var officielt. I den britiske avis The Guardian ser den amerikanske samfundskritiker Noam Chomsky tilbage på konflikten, hvor USA’s præsident Kennedy spillede russisk roulette med atomkrigen.
Sri Lankas landbrugsjord bliver markedsført aggressivt som investeringsobjekt for agroindustrien fra Golflandene til skade for småbønder og kvinder, skriver B Skanthakumari. Det er et generelt problem for en lang række lande, også i Afrika syd for Sahara. International Viewpoint 447, april 2012.